Retete de Comert Electronic si Secretele lor de Milioane de Dolari

Notă! Unele linkuri de pe această pagină pot fi linkuri afiliate, ceea ce înseamnă că, dacă alegeți să efectuați o achiziție, pot câștiga un mic comision fără costuri suplimentare pentru dvs. Apreciez foarte mult sprijinul dvs.!

Retete de Comert Electronic

Retete de comert electronic si secretele lor de milioane de dolari, acesta este titlul primei povesti de succes. ( Si tu daca ai o poveste de succes o poti posta aici in Comunitatea WordPress. ) Această poveste este preluata de pe Storeya.com si am tradus-o in românește. Am luat ca exemplu un magazin online de ochelari din SUA, Blue Planet este un brand foarte cunoscut si rulează milioane de dolari anual.

Doriți să știți de ce este nevoie pentru a construi un brand de comerț electronic de mare succes, care să ofere tuturor satisfacții și senzații? Atunci vă rog să citiți această poveste de succes ,, Retete de comert electronic si secretele lor de milioane de dolari ’’.

Blue Planet este o marcă de comerț electronic de mai multe milioane de dolari, care își domină nișa atât online, cât și off-line, beneficiind de o rată ridicată a clienților cu un randament de 32%. Nu este o afacere nouă, Blue Planet s-a născut dintr-o idee de a duce brandul lor mai vechi, ochelarii de soare Blue Gem, pe noi piețe. Matt, fiul lui David, a ajutat la lansarea brandului de ochelari de soare Blue Gem în 2008.

Marea lor idee de comerț electronic? Pentru a crea o nouă linie ecologică și durabilă de ochelari, o linie care le-ar permite să creeze ochelari și ochelari de soare din plastic și metale reciclate din alți ochelari de soare.

Acest lucru a dus la lansarea Blue Planet – un brand care repune excesul de material de producție de la ochelarii de soare Blue Gem într-un nou produs de ochelari de soare. În timp ce Blue Gem rămâne linia lor de modă principală, le-a permis să-și alimenteze toată producția de materiale în exces din Blue Planet – materiale Blue Planet folosite pentru reciclare și refacere pentru a crea noul produs  din deșeuri de la zero pe care clienții îi adoră.

Deci care sunt aceste retete de comert electronic ale succesului lor?

Pentru asta am stat de vorbă cu Matt Lawenda (Weinstein), managerul de brand și vicepreședinte al Blue Planet, pentru a afla cum de le-a venit o asemenea idee pentru a crea ochelari ecologici și au construit-o într-un brand care nu numai că generează venituri uriașe, dar schimbă literalmente viața a sute și mii de oameni.

[wpsm_quote author=”” float=”left” width=”34%”]Cum și când ai devenit antreprenor de comerț electronic?[/wpsm_quote]

Am practicat multe meserii și eram un călător prin lume dar am ajuns în acest rol în 2011, când tatăl meu a fost diagnosticat cu cancer. Eram în Guana la acea vreme – făceam voluntariat la un orfelinat, când am primit un telefon de la mama mea vitregă pentru a veni acasă.

Am petrecut șapte luni uimitoare cu tata, învățându-mă despre afacere. El mi-a oferit un loc de muncă la brandul Blue Planet, unde am lucrat în departamentul de vânzări, iar apoi soția mea, Lisa (CEO) și eu (vicepreședinte) am luat brandul de frâu și l-am crescut într-un brand uimitor.

Care este cea mai mare provocare cu care v-ați confruntat pentru a începe și crește propria afacere de comerț electronic?

Cea mai mare provocare a fost cu lansarea site-ului nostru de comerț electronic. Nu provin dintr-un fundal eCom., nu am avut experiență în proiectarea site-urilor web. Să nu ai experiență este ceea ce m-a determinat să merg la Shopify, după ce am încercat Squarespace și Volusion, deoarece mi-a fost mai ușor să creez și să editez site-ul dorit.

Citeam constant articole și vorbeam la telefon cu Shopify aproape zilnic, căutând aplicații și sugestii despre cum să fac lucrurile. Acum pot să creez un magazin Shopify, să-l întrețin și să mă bucur cu adevărat. Pot să actualizez imaginile și să-mi pun propriul sentiment pentru a mă asigura că site-ul nostru este simplu și curat.

M-am învățat încet cum să fac totul pe site, inclusiv încărcarea produselor și schimbarea desenelor. Privind în urmă, este incitant să văd evoluția site-ului, de când l-am lansat prima dată până acum.

Clienții își doresc cea mai rapidă rută de la produs la finalizare și odată ce am obținut asta, conversiile noastre au crescut și s-au dublat în fiecare an.

Noua mea provocare este de a deveni mai mult un expert în marketing pe e-mail, pentru a-i aduce pe acești cumpărători pe site-ul nostru.

Există ceva ce ai face altfel?

Sunt sigur că există … Dar tot ceea ce am făcut sau nu am făcut m-a dus până unde sunt astăzi, așa că nu voi schimba nimic din asta nici o secundă. A fost un drum greu cu multe lecții pe care le-am avut de învățat, dar cunoștințele pe care le-am acumulat și prieteniile pe care le-am dezvoltat prin toate au fost epice.

A fost o călătorie uimitoare și să vezi schimbarea, dezvoltarea și evoluția afacerii este parte a distracției.

Cât de slabă este afacerea dvs.?

Acum avem 15 membri ai echipei, incluzând personal de depozitare, un manager de vânzări (care administrează peste 100 de reprezentanțe de vânzări externe), un manager de achiziții, un manager de date de intrare a comenzilor, un manager de servicii pentru clienții cu amănuntul, un manager de servicii pentru clienții cu ridicata și un controlor. Echipa noastră a fost alături de noi mulți, mulți ani, urmărind afacerea – iar eu, în unele cazuri – cresc pe parcurs.

În mod independent, avem doi fotografi pe care îi externalizăm. Un fotograf se ocupă cu fotografiile de stil de viață și fotografiile modelelor, iar un alt fotograf se ocupă de fotografiile produselor pentru cataloagele noastre.

Ți-ai bifat vreodată fotografiile cu produsul?

Am avut întotdeauna un fotograf care ne-a ajutat cu fotografiile din catalog. Credem că fotografia de produs este ceea ce vinde un produs și asta trebuie să fie perfectă. Mai degrabă am investi în fotografii extraordinare pentru produse și stil de viață, pentru că este vorba doar despre produs. Este ceea ce oamenii doresc să cumpere, sunt ceea ce vor să vadă, astfel încât să investim într-un fotograf bun pentru produse.

Care sunt pașii dvs. pentru crearea și lansarea produselor dvs.?

Pasul 1: Obținerea inspirației proiectării

Soția mea și cu mine ne vizitam fabricile pentru a ne face idei, uitându-ne la forme și culori noi, cu scopul de a găsi stiluri unice potrivite pentru cumpărătorul țintă și baza de clienți. Mergem la o mulțime de spectacole pentru a ne inspira în tendințele actuale și de modă la nivel internațional. De asemenea, rămânem în legătură cu furnizorii noștri pentru a afla ce se vinde bine și cum ne putem încorpora ideile.

Pasul 2: Dezvoltarea ideilor noastre și alegerea colecțiilor

E multă încercare și eroare. Mai ales că folosim o mulțime de temple de bambus și lemn pe modele – ceea ce le oferă acel aspect natural – care este super mișto. Este baza aspectului nostru de brand. Apoi cerem mai întâi imagini și apoi obținem probe fizice. Întreaga noastră echipă cântărește apoi și testează desenele. Dacă modelele se pot tăia, acestea sunt adăugate pe linia anului următor și intră în producție.

Cei șase furnizori principali sunt în Thailanda și China, astfel încât alternăm călătoriile în China și Thailanda în fiecare an pentru a vizita aceste fabrici.

Cum ați găsit și ați ales furnizorii dvs.?

Am avut norocul să lucrăm cu majoritatea acestor producători de peste 20 de ani. Cu toate acestea, există cu siguranță o provocare în adăugarea de noi furnizori. Ceea ce ne place să facem este să începem cu cei mici, să lucrăm doar cu unul sau două stiluri cu noua fabrică până când știm care este livrarea lor și modul în care funcționează. În cele din urmă, încercăm să nu punem toate ouăle într-un singur coș și sfatul meu ar fi; nu mergeți cu un furnizor nou.

Cât de des lansați noi colecții?

Venim și lansăm o nouă linie în fiecare an, dar păstrăm sau preluăm bestseller-urile și le scoatem pe cele care nu au performanțe. În plus, încercăm să avem întotdeauna cât mai multe modele noi; în acest fel, clienții noștri online vor reveni să caute noi colecții și modele și angrosiștii noștri își păstrează stocul proaspăt și relevant. Apoi, lansăm unul sau două stiluri noi pe tot parcursul anului.

Care sunt produsele dvs. cele mai vândute?

Ochelarii noștri de citit se descurcă mai bine decât ochelarii de soare din cauza volumului. Când oamenii vor găsi o pereche de ochelari de lectură pe care le place, vor rămâne cu el. De multe ori cumpără mai multe perechi în diferite culori sau stiluri sau trebuie să treacă la o dioptrie mai mare, ceea ce aduce vânzări repetate. În timp ce ochelarii de soare, oamenii tind să cumpere un singur stil simultan. Contracarăm asta cu promoții speciale de pachete, care sunt suficient de accesibile pentru ca cineva să cumpere mai multe perechi de ochelari de soare.

În general, avem aproximativ 94 de colecții sau profiluri de stil pentru ochelari de soare și ochelari de lectură combinate, fiecare având culori și design variate.

Vindeți și offline?

Acum doi ani și jumătate am început să vindem retailerilor, cu care am avut un succes uimitor. Comerțul cu ridicata ne aduce o mare parte din veniturile noastre. Unele branduri de vânzare cu amănuntul în care ne puteți găsi liniile noastre de pe Blue Planet sunt din regiunea Rocky Mountain cu Wholesale Foods, Lulu Boutiques și Soft Surroundings.

Care sunt cele mai bune metode de a atrage noi clienți în magazinul dvs.?

Aș spune că din gură în gură este cel mai bun mod. Aceasta include asocierea cu alte mărci care au o bază de clienți similară cu noi pentru promoții comune sau cadouri. Am avut mult succes pentru a atrage cumpărători noi cu acest tip de WOMM și pare să aducă cei mai mulți oameni.

Un exemplu de astfel de campanie este una pe care tocmai am făcut-o cu alte mărci, inclusiv Meadow Rose Artwork. Campania a primit o serie de e-mailuri noi la care am putut apoi să comercializăm.

Care sunt cele mai bune moduri de a conduce traficul către magazinul dvs. online?

Cele mai mari două fluxuri de trafic sunt anunțurile Google și marketingul prin email.

Deoarece sunt analfabet în Google Ads, să am o platformă care să o facă pentru mine cu atât de mult succes este grozav. Îmi place transparența Traffic Booster, care îmi permite să văd ce face, ce trafic aduce și îmi eliberează timpul, astfel încât să pot face alte lucruri importante pentru afaceri.

Marketingul prin e-mail este o modalitate importantă de a spune povestea noastră publicului nostru și de a menține persoanele interesate de brand, astfel încât să revină în mod regulat pentru a vedea modele noi.

Unele campanii suplimentare PPC pe care le derulăm sunt campanii Facebook și Instagram pentru a evidenția colecții și modele noi.

Ce strategii de e-mail marketing aveți în vigoare?

Am avut mult succes cu instrumentul nostru de colectare de e-mailuri promoționale. Am constatat că potențialii noștri clienți se bucură de jocul de introducere a e-mailului pentru o șansă de câștig. Ei pot câștiga orice, de la reducere la o pereche de ochelari de soare la un model gratuit.

Am constatat faptul că o serie întreagă de e-mailuri captate direct a făcut ca mulți potențiali clienți să ne părăsească, așa că de atunci am abandonat-o și în schimb, după câteva zile, o nouă înregistrare prin email va primi un e-mail de la mine și apoi va intra direct în listă. Strategia noastră nu este foarte puternică, prin urmare nu dorim să ne inundăm clienții și potențialii cumpărători. Acesta este motivul pentru care ne propunem să facem e-mailuri semnificative în loc să bombardăm noi utilizatori cu multe e-mailuri automate.

Folosim e-mailuri automate pentru post-vânzare, unde vom solicita o recenzie și vom include un cod cupon care expiră în 30 de zile. Acest lucru a avut un mare succes pentru generarea de afaceri și conversii repetate.

Fiecare e-mail al nostru de marketing include informații despre brandul nostru în partea de jos a e-mailului și îi invită să facă clic pentru a afla mai multe despre povestea noastră, categoriile și programele de retragere. Este mult mai subtil decât o serie de bord și funcționează mult mai bine cu publicul nostru țintă.

Pentru e-mailurile abandonate, folosim Shopify, pentru care avem o rată decentă. Pentru marketing prin e-mail, revizuire colectare și încasări folosim Conversio. Aceasta include un widget pentru afișarea recenziilor pe care le colectează pe site-ul nostru.

Povestiți-ne un pic mai multe despre programele dvs. minunate de returnare ( Give Back Programs )

Sunt super onorat și recunoscător să fiu în situația de a da înapoi la fel de mult ca noi. Știu că împuternicește și familia Blue Planet pentru că știm că, cu fiecare vânzare pe care o facem, atât de mult iese din ea. Da, aceste programe ajută la marketing, dar sunt, de asemenea, foarte dragi inimilor noastre, permițându-ne să le dăm înapoi. Este atât de important pentru noi ca o familie să insuflăm mentalității copiilor noștri și să vrem să ajutăm oamenii.

Avem două programe principale de returnare.

Programul Give Back

Pentru fiecare pereche de pahare pe care le comercializăm, donăm unul către o persoană care are nevoie. Până în prezent, am donat aproximativ 850.000 de perechi de pahare. Suntem parteneri cu o serie de clinici locale din SUA care au medici internaționali.

În plus, am făcut parteneriat cu Direct Relief, o organizație care oferă asistență internațională ori de câte ori există un dezastru natural. Ei fac o mulțime de lucruri și includ paharele noastre cu pachete de salvare de urgență, care includ și mâncare. În timpul uraganelor, am putut să le donăm 25.000 de pahare pe care apoi le-au putut distribui oamenilor care pierduseră totul în uragane.

Programul „Random Acts of Kindness Program”

Programul nostru Random Act of Kindness este acela în care, ca marcă, suntem voluntari în comunitate. Am creat acest program ca o modalitate de a fi mai implicați în comunitatea în care se află afacerea noastră.

După ce depozitul nostru a fost aproape ars în 2018 din cauza Thomas Fire (fiind evacuat și închis două săptămâni), m-am inspirat cât de puternică a devenit comunitatea noastră după aceea. Toată lumea s-a reunit pentru a ajuta cât mai mulți oameni cu orice, de la pachetele cu ajutoare oferite de către voluntari la drumurile curățate.

Am vrut să menținem acest impuls și inițiativa de forță a comunității și să o îmbrățișăm ca parte a celor care suntem ca companie.

Exemple din cele 15 oportunități de voluntariat în comunitate la care am participat de atunci includ:

  • Reconstruirea unui drum după o mare alunecare pe care am avut-o aici după incendii
  • Lucrul cu câinii la adăposturile de animale
  • A planta copaci
  • Adoptarea unei familii pentru sărbători – strângerea de bani pentru a le oferi o zi specială de Crăciun pe care nu și-ar fi putut-o permite

Ce cărți, podcast-uri și resurse recomandați proprietarilor de magazine online în devenire?

Sunt axat pe cărțile Audible și pot recomanda următoarele lucruri altor antreprenori de comerț electronic:

O altă carte pe care aș recomanda-o este „Cel mai bogat om din Babilon” de George S. Clason.

Care este sfatul dumneavoastră numărul unu pentru noii proprietari de mărci online?

Luați-l lent și perseverați. De-a lungul drumului există o mulțime de provocări și trebuie să continuați să treceți. Continuați să învățați și să vă educați. Nu vei înceta niciodată să înveți.

Concluzie

Inspirat de acest fabulos brand de comerț electronic de mai multe milioane de dolari? Construind un brand puternic, proiectând produse deosebite, dând înapoi comunității din care faceți parte și concentrându-vă pe clienții lor, Blue Planet s-a aruncat la faimă în nișa lor.

Dezvoltând un brand popular care se concentrează pe moda sustenabilă, acestea combină stilul și dăruirea pentru a-și separa ochelarii de soare și brandul de ochelari pentru citit.

Nu uitați să consultați secțiunea Povești de succes din blogul nostru pentru mai multe povești de succes ca inspirație și sfaturi de comerț electronic de la unii dintre cei mai de succes comercianți de comerț electronic din jurul nostru si de ce nu, din lume.

P.S.

Ai o poveste de succes, poți s-o postezi aici, pe Comunitatea WordPress, împărtășim povești, ne facem cunoscuți, creștem împreună, susținem comunitatea din care facem parte, să fim mai buni, să fim oameni.

Comunitatea WordPress vă dorește succes și împliniri în afacerea dumneavoastră și vă mulțumește pentru timpul acordat acestui articol: Retete de comert electronic si secretele lor de milioane de dolari.

S-ar putea să te intereseze și:

Despre Admin Staff

Comunitatea WordPress este un Blog strict Educativ pentru utilizatorii de WordPress. Nu este Agenție de WEB, Publicitate sau Marketing! Dacă sunteți firmă și aveți nevoie de sfaturi vă ajut cu plăcere, pentru contracte de colaborare, vă rog contactați agenții specializate, care vă pot oferi documentația fiscală necesară. Sunt pasionat de WordPress și tot ce se leagă de mediul online din 2011, scriu din pasiune și-mi place să ajut, doar prin prisma acestui fapt că-mi place să fac bine oamenilor care au aceeași pasiune. Blog-ul este monetizat prin link-uri de afiliere și Google Adsense, unde se plătesc taxe legale de către platformele respective. Dacă dorești să susții acest blog, sunt deschis pentru donații. Vă mulțumesc pentru înțelegere! George CRIȘAN , Administrator Comunitatea WordPress!

Lasă un comentariu